środa, 5 marca 2008

Piotruś i Wilk -bajka muzyczna Prokofiewa w 3 częściach

O muzyce w filmie Piotruś i Wilk i różnicach narracji.
Piotruś i wilk, op. 57 (1936), bajka symfoniczna dla dzieci na głos recytujący i wielką orkiestrę symfoniczną
W całej twórczości Prokofiewa zaobserwować można charakterystyczne dla jego stylu cechy: ogólna antyromantyczność, nieustępliwość rytmiki (często ostinatowej), gwałtowna dynamiczność, liryzm, humorystyczne w intencjach cytowanie znanych zwrotów melodyczno-harmonicznych, uchwytność melodyki, pikanteria harmoniczna i kolorystyczna, ogólna przejrzystość założeń i mistrzowska precyzja ich realizacji.
Narracja w utworze Prokofiewa jest niezwykle poruszająca w kontekście muzyki, ale niestety trwa tylko kilka minut. Przenosząc tę historię na duży ekran, zdecydowaliśmy się nie stosować żadnej narracji. Głównie dlatego, żeby nasz film nie był tylko ilustracją do muzyki i aby dać filmowcom możliwość swobody w interpretacji niezwykle bogatej warstwy muzycznej.
Każda chwila w opowiadanej historii i wszelkie poczynania postaci muszą być ściśle związane z emocjami wyrażonymi muzyką: czy jest ona śmieszna, czy poważna, czy z zabawnej przechodzi w złowieszczą.
Muzyka do filmu została przygotowana z udziałem znakomitej orkiestry symfonicznej Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Marka Stephensona. Dyrygent i Suzie Templeton chcieli pełnej charakteru, barwnej interpretacji z wyraźnie zaznaczonymi partiami solowymi odpowiadającymi postaciom w filmie. 24-ścieżkowe nagranie miało miejsce w kościele All Hallows Church w Londynie.
Następnie nagranie muzyczne przestudiowano nuta po nucie i rozpisano w tabelach klatka po klatce. Animatorzy wiedzieli dokładnie, która nuta przypada na którą klatkę, tak by animacja była doskonale zsynchronizowana z muzyką.
W międzyczasie przygotowywano wielowarstwową ścieżkę dźwiękową. Do pokazów z orkiestrą na żywo, jak w trakcie premiery w Royal Albert Hall w Londynie, używana jest tylko ścieżka z efektami. W pokazach kinowych, telewizyjnych i DVD stosuje się pełny zapis muzyki i efektów dźwiękowych synchronizowany z obrazem.
I tak kończy się pięcioletni okres pracy-uff nie do wiary - 30 minutowy efekt pracy setek ludzi...
a tu znalazłam inną wersję mappetową piotrusia i Wilka Prokofiewa,bliższą oryginalnej wersji muzycznej

część 2

i cześć 3

Siergiej Siergiejewicz Prokofiew -ros. Серге́й Серге́евич Проко́фьев -piszę o nim więcej w wątku z zwiazanego z rocznicą śmierci razem ze Stalinem
lotem widzę lotawidz - bestiarium zielnik: Siergiusz Prokofiew, autor bajki symfonicznej "piotruś i wilk"
tak sobie gadam
jak cudowne narzędzia daje nam internet- ale w onecie nie można zamieszczać kodów -html -no i jest ograniczona przestrzeń do 15 mega a potem?

Brak komentarzy: