piątek, 7 marca 2008

John Herschel, autor pozytywu i negatywu , który nadał zjawisku rysowania światłem imię fotografia, 7 marca

bestyja z grupy naukowców -przenoszących pasyję z ojca na syna .Zapał do badania nieba odziedziczył po ojcu, który odkrył Urana -badał-i podróżował. bestyja-która -nazwała-rysowanie-światłem-fotografią
John Herschel, autor pozytywu i negatywu
Urodziny Herschela, jednego z pionierów fotografii. Do fotografii wprowadził takie terminy jak: negatyw, pozytyw i przede wszystkim samą nazwę dziedziny – fotografia. Odkrył tiosiarczan sodu i cyjanotypię.
foto: Cameron

W 1839 Odkrył zjawisko nazwane zjawiskiem Herschela
Polega ono na niszczeniu przez promieniowanie długofalowe (np. światło o barwie pomarańczowej lub czerwonej) obrazu utajonego. Zjawisko to można zauważyć w ciemni fotograficznej oświetlonej światłem czerwonym. W tych warunkach naświetlona, ale nie wywołana odbitka powoli traci efekt osiągnięty naświetlaniem – z tego powodu odbitki należy wywoływać zaraz po naświetleniu.
Zarodki srebrowe pochłaniają światło, kwanty promieniowania pochłonięte przez zarodki wytrącają elektrony z atomów srebra, które zamieniają się w jony srebrowe. Wyzwolone elektrony zużywają się na wytworzenie nowych zarodków czułości w innych miejscach kryształu. W ten sposób zarodek traci atomy srebra i staje się zbyt mały, aby mógł zapoczątkować działanie wywoływacza. Proces ten nazywamy rozpraszaniem zarodków srebrowych.
John Frederick William Herschel (ur. 7 marca 1792 w Slough (hrabstwo Buckinghamshire), zm. 11 maja 1871 w Collingwood (hrabstwo Kent) – angielski astronom, chemik i fizyk, syn Mary Pitt i Williama Herschela.
Od 1816 roku badał gwiazdy podwójne i mgławice. Zapał do badania nieba odziedziczył po ojcu, który odkrył Urana oraz zajmował się badaniami jego satelitów. W roku 1834 wyjechał do Afryki, by stamtąd lepiej zbadać południową część nieba niewidoczną z Europy i naszkicować jej mapy. Pracował na Przylądku Dobrej Nadziei, odkrywając tam wiele nowych mgławic i gwiazd podwójnych.. Odkrył w Obłoku Magellana 278 mgławic i skupień oraz 600 gwiazd.
Po powrocie z Afryki w roku 1838 dowiedział się o artykule Johna Locka w New York Sun, o swoich rzekomych odkryciach z księżyca (ludzie-nietoperze, morza, lasy, liliowo-fioletowe piramidy itp.).
Wydał w 1864 „General Catalague of Nebulae and Clusters of Stars”, zawierający wszystkie dotychczas znane (5.079) mgławice.
7 marca urodził się drugi ojciec fotografii (z 5) Joseph Nicéphore Niépce patrz mój post o pierwszym zdjęciu heliografie Niépce'a
źródło

Brak komentarzy: